На нашата планета има много езера, различни по форма, големина и дълбочина. Срещат се в планини, в гори, в долини и дори в пустини, а някои са толкова огромни, че се смятат за морета.
От Чушка искаме да ви разкажем за едни от най-дълбоките езера в света.
Сарезко езеро. Таджикистан
Сарезкото езеро се намира в планината Памир на надморска височина от 3263 метра. Дълбочината му е 202 метра, което го прави петнадесетото най-дълбоко езеро в света.
Езерото се е образувало в резултат на земетресението в Сарез през 1911 г., което е образувало и язовир Usoi. Изненадващо, водата не преминава през горната част на язовира в по-малкото езеро Шадау.
Пейзажите на това най-голямо естествено езеро в Таджикистан са просто невероятни.

Езерото Каракул. Таджикистан
Езерото Каракул, дълбоко 230 метра, се намира в кратер в планината Памир. Той е част от Таджикския национален парк и важна орнитологична зона.
Птиците около езерото включват хималайски лешояди, тибетски лешникови глухари, бели крила, гъски с раирани глави и големи лещи. Повечето водолюбиви птици гнездят и почиват на островите на езерото.
Въпреки че Каракул се намира на надморска височина от 3900 метра, околностите му се използват за паша. Това е едно от най-високите езера в света и през 2014 г. беше домакин на регатата Roof of the World, най-високата ветроходна регата в света.





Езерото Тоба. Индонезия
Това голямо естествено езеро се намира в калдерата на супервулкан в Северна Суматра на надморска височина над 900 метра. Тоба е най-голямото вулканично езеро в Индонезия, най-голямото вулканично езеро в света и тринадесетото по дълбочина в света.
Тоба е образувана в резултат на мощно изригване на супервулкан, настъпило преди около 69 или 77 хиляди години. Очевидно това е най-голямото изригване на Земята през последните 25 милиона години. Туристите идват тук, за да се полюбуват на езерото и да се запознаят с културата на местните жители.



Хорниндалсватнет. Норвегия
Хорниндалсватнет е най-дълбокото езеро не само в Норвегия, но и в цяла Европа. Площта му е само 51 кв. километра, но дълбочината е 514 метра!
Има четири очарователни села по крайбрежието. Река Ейдселва потича от езерото и след това се влива в Ейдфиорд.
Всяка година през юли на езерото се провежда маратонът Хорниндалсватнет, чийто старт е даден от северната страна.



Езерото Генерал Карера. Аржентина и Чили
Ледниковото езеро Генерал Карера, което се влива в Тихия океан, е известно още като езерото Буенос Айрес. Това единадесето по дълбочина езеро се намира в Патагония и е заобиколено от Андите.
Язовирът е изключително красив както заради околностите си, така и заради геоложките образувания, създадени от вълните преди около 6200 години.
Около езерото има няколко селища, както от чилийската, така и от аржентинската страна. Между тях минава ферибот, който свързва северната и южната страна.



Езерото Матано. Индонезия
Това естествено езеро се намира в провинция Южен Сулавеси, в югоизточната част на централната част на остров Сулавеси на надморска височина от 382 метра. Дълбочината на Матано е 590 метра, което го прави десетото най-дълбоко езеро в света.
Въпреки че езерото принадлежи на една от най-големите никелови мини в света, водата е изключително чиста.
Туристите идват тук всяка година, за да се насладят на фестивала на езерото Матано. Това е чудесно място за разходка с лодка, риболов, плуване и дори гмуркане.

Езеро Крейтър. Съединени американски щати
Езерото Крейтър е едно от най-красивите езера в Америка. Образувано е в резултат на срутването на планината Мазама преди повече от 7500 години. Днес това е една от най-интересните забележителности на националния парк Crater Lake в Орегон. И всичко това благодарение на чистата тъмносиня вода и зашеметяващата околност.
Езерото Крейтър е дълбоко 594 метра, което го прави най-дълбокото езеро в Съединените щати и деветото най-дълбоко езеро в света. Реките не се вливат в него, а нивото на водата се попълва от дъждове и снеговалежи.
На езерото има два острова – Магическият остров и Призрачният кораб. Магическият остров е вулканичен пепелен конус, издигащ се на 230 метра над водата, докато призрачният кораб е естествено скално образувание.



Голямото Робско езеро. Канада
Голямото робско езеро е най-дълбокото езеро в цяла Северна Америка и десетото по големина и осмото по дълбочина в света.
В него се вливат повече от 25 реки, включително Хей, Слейв и Толсън, които са основните му притоци. Езерото има и леден път, свързващ градовете Йелоунайф и Дета.
Има доказателства, че 614-метровата брегова линия на езерото е била обитавана от местни народи преди около 8000 години.




Езерото Исик-Кул. Киргизстан
Езерото Исик-Кул се намира в източната част на Киргизстан, в планините Тиен Шан на надморска височина от 1607 метра. Това е второто по големина солено езеро и второто по големина планинско езеро на планетата. Дълбочината му достига 668 метра и е на седмо място сред най-дълбоките езера в света. Езерото е заобиколено от планини и никога не замръзва. Това е първият природен резерват в страната, който също е Рамсарско място поради важното си биоразнообразие.
Езерото е дом на голям брой ендемични риби, четири от които са сериозно застрашени. Има и водолюбиви птици и уникални природни пейзажи.



Езерото Малави. Малави, Мозамбик и Танзания
Малави е второто най-дълбоко езеро в Африка и шестото най-дълбоко в света. Намира се на територията на три държави, затова се нарича още Lake Nyasa и Lago Nyasa.
Езерото Малави е много древно. Намира се в Източноафриканската рифтова система. Според експерти възрастта му е 1-2 милиона години. Водата му е много чиста.
Част от езерото, което се намира на територията на Мозамбик, е обявено за резерват от правителството на страната, а най-южната част от езерото е част от Националния парк на Малави.



Езерото О’Хигинс (Сан Мартин). Чили и Аржентина
Езерото с две имена се намира в района на Патагония в Южна Америка на надморска височина от 250 метра. В Чили е известно като езерото О’Хигинс, а в Аржентина се нарича Сан Мартин. Дълбочината на това езеро е 836 метра, което го прави най-дълбокото езеро в Америка.
Намира се близо до ледника О’Хигинс и е заобиколен от планини, което създава красив пейзаж. Водата в езерото е млечно синя заради каменното брашно. До езерото може да се стигне от El Chalten в Аржентина или Villa O’Higgins в Чили. Развлекателна лодка също се движи от чилийската страна на езерото.



Езерото Восток. Антарктика
Това подледниково езеро е най-голямото в Антарктика и четвъртото по дълбочина в света. Намира се под руската станция Восток на Южния полюс.
Езерото Восток всъщност се намира под централната ледена покривка на Източна Антарктида на дълбочина около 4000 метра от повърхността на леда. Средната му дълбочина е 432 метра.
Смята се, че това езеро е на 25 милиона години, въпреки че е открито едва през 2012 г. Покрит е с ледена шапка, което води до висока концентрация на газ.

Каспийско море. Иран, Русия, Туркменистан, Казахстан и Азербайджан
Каспийско море, което е дълбоко 1025 метра, е третото най-дълбоко езеро в света. Това е остатъкът от древното море Паратетис, което е загубило излаза си към океана преди около 5,5 милиона години. Сега това е огромно езеро, което всички наричат море. Намира се в Каспийската падина, на около 92 метра под морското равнище. Каспийско море получава почти 80% от водата си от река Волга. Фауната на Каспийско море е богата: тук живеят известната есетра белуга, пет вида древни риби, голям брой други видове риби, както и ендемични каспийски тюлени, каспийски костенурки и усати китове.




Езерото Танганайка. Танзания, Демократична република Конго, Бурунди и Замбия
Това голямо африканско езеро е не само най-дългото сладководно езеро в света, но и второто най-дълбоко в света с 1470 метра. Само езерото Байкал е по-дълбоко.
Езерото Танганайка се намира в Централна Африка, в дефилето Албертина. Заобиколен е от планини и долини. Подводният свят на езерото е богат: тук живеят специални сардини, гъби и медузи, както и около 250 вида цихлиди, 98% от които са ендемични. Около 10 милиона души се хранят с риба, уловена в езерото. 800 артели се занимават с риболов по 1828-километровата брегова линия.



Езерото Байкал, Русия
Езерото Байкал съществува от около 25 милиона години. Дълбочината му на места достига 1642 метра. Това е най-старото и дълбоко езеро в света, обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Образувано е в древна рифтова долина и съдържа 20% от цялата незамръзнала прясна вода на планетата. Това е повече от петте големи езера на Северна Америка взети заедно! Езерото Байкал е дом на 60 вида риби и сладководни тюлени. Тук са намерили подслон 236 вида птици и много диви животни. В и около езерото могат да се видят повече от 1000 вида растения.



