Какво знаем за Оман? Знаем, че има пустиня. Какво друго? Оман е в съседство с мегапопулярните ОАЕ, също е топло през цялата година, икономиката се основава на износа на петрол, а обществото се основава на арабската култура и исляма. Но какво прави тази страна различна от другите?
Жените тук заемат по-добра позиция в обществото в сравнение с други арабски страни: дори сред министрите има жени.


Освен черна забрадка (пушия), оманките носят батула – маска с прорези, подобна по форма на клюн на ястреб. Първоначално този аксесоар предпазва бедуините от пясък, а сега дори е украшение.


Доскоро четвъртък и петък бяха почивни дни в Оман, но след това султанът ги премести в петък и събота – за удобство на банките.


Почти половината от населението на Оман са имигранти, главно от Пакистан, Индия, Бангладеш. Има също много африканци.


Най-вкусното ястие на оманците е месото от хиена, докато те категорично не ядат птици и яйца.


В обществените институции служителите трябва да носят национални дрехи.


Един вид шах за оманците е игра на хавалис, с камъни и дупки. За да спечелите, трябва само логика.


За мръсна кола в Оман има глоба равна на около 52лв.


Мъжете и жените учат заедно, но седят от противоположните страни на класната стая.


За ергените в Оман са предвидени отделни къщи и квартири. Те не могат да живеят в съседство със семействата си.


Продажбата на продукти с изтекъл срок на годност в Оман е забранена от закона и се наказва с наказание – от 6 месеца до 3 години затвор.


Състезанията с камили са много популярни в Оман. Това е скъп спорт. Освен това камилите се яздят от… роботи. Преди това на тяхно място имаше деца, но това беше забранено, така че в Катар разработиха специални леки жокейски роботи, които се управляват от участник, който се вози до тях в кола с помощта на дистанционно управление.


Булката и младоженецът празнуват сватбата отделно. Младоженецът отива в джамията и там „документира“ всичко официално, а булката се разхожда с шаферките вкъщи. В същото време младоженецът трябва да плати голям откуп на тъста си – около 30-40 хиляди долара.Мнозина дори задлъжняват, за да се оженят.


Почти всичко изброено е заслуга на султан Кабус, който учи в Англия и се завръща в родината си и започва да модернизира Оман. Ако до 1970 г. там всички са живеели като бедуини, дори имало робство, после се появили тока, телевизията, висши учебни заведения, повече права за жените.


Няма влакове и железопътни линии, а градският транспорт не е толкова развит. Но колата под наем е евтина.

