Mоже би си мислим, че нашият свят вече е изследван надлъж и нашир. Но това е само илюзия. Всъщност на Земята все още има кътчета, където кракът на съвременния човек почти не е стъпвал.
От Чушка направихме една интересна колекция от снимки на места на Земята, където не е стъпвал човешки крак. Приятно гледане!
Канкар Пунсум



Това е най-високата планина в Бутан и името й означава „белият връх на тримата братя богове“. Никой не го е покорил заради суровите и екстремни условия. Последният опит е направен през 1986 г., а през 1994 г. изкачването на планината е забранено.
Пустинята Намиб




Това е крайбрежна пустиня в Южна Африка, чието име означава „място, където няма нищо“. Тук падат средно само 10-13 mm валежи годишно. Само няколко местни племена овчари живеят в пустинята. Освен това Намиб е дом на повече ендемични видове от всяка друга пустиня в света.
Сенотите на Юкатан




Сенотът е естествена дупка, образувана от срутването на варовикова скала, която разкрива подпочвените води. Повечето от сенотите са под вода, така че достигането до тях е изключително трудно. Можем само да си представим колко специални могат да бъдат те. В древността хората са използвали сенотите за свещени жертвоприношения.
Република Саха (Якутия)




Повече от 40% от територията на Якутия се намира отвъд Арктическия кръг.Всичко там е толкова студено и замръзнало, че е просто невъзможно да се живее в такива условия: в планинските системи на източната част температурата на въздуха може да достигне -70 °C!
Национален парк Цинги де Бемераха



Намира се в региона Мелаки в северозападната част на Мадагаскар. Името на парка означава „място, където не можеш да ходиш бос“. В тази зона на недокосната природа огромен брой ендемични видове растения и животни живеят в екстремни условия.
Марианската падина
Намира се в западната част на Тихия океан. Най-дълбоката точка на падината – „Пропастта на Чалънджър“ – се намира на дълбочина 10 994 м под морското равнище. Това дори е повече от височината на връх Еверест! Единствените живи организми, които живеят в бездната, са амфиподите Hirondellea gigas.
Звездни планини (Папуа Нова Гвинея)


Звездните планини в западната част на Папуа Нова Гвинея са най-влажното място на планетата. Тук се намира и неизследваната стена на Хинденбург – варовикова планина, която се издига на височина над хиляда метра. Местната екосистема е уникална: много видове животни и растения могат да бъдат намерени само тук.
Остров Северен Сентинел

Остров Северен Сентинел е един от Андаманските острови под юрисдикцията на Индия. Тук живеят сентинелците – хора, които отхвърлят всякакъв контакт с външния свят и не са много дружелюбни. Всеки опит за запознанства вероятно ще завърши с обратна градушка от стрели.
Долината Джавари (Бразилия)



Тази долина в Бразилия е една от най-големите недокоснати области на планетата. Наречен е на река Джавари (десният приток на Амазонка). Има около 3000 местни жители от 14 племена, които все още дори не използват колелото! Единственият контакт, който имаха със съвременния живот, била самолетна катастрофа, случила се преди много години.
Гренландия



Някои места в тази страна са останали недокоснати – отчасти, защото са много големи и отчасти, защото са покрити със слой лед, който на места достига 3200 метра дебелина.